Search the Site with 
General Characteristics Crew List Memorabilia About the Ship's Name Image Gallery to end of page

USS Sampson (DDG 102)


SAMPSON departing San Diego, Calif., on March 10, 2008. Photo by Thoralf Doehring

USS SAMPSON is the 52nd ship in the ARLEIGH BURKE - class of Aegis guided missile destroyers and the fourth ship in the Navy to bear the name.

General Characteristics:Awarded: September 13, 2002
Keel laid: March 14, 2005
Launched: September 17, 2006
Commissioned: November 3, 2007
Builder: Bath Iron Works, Bath, Maine
Propulsion system: four General Electric LM 2500 gas turbine engines
Propellers: two
Length: 508,5 feet (155 meters)
Beam: 67 feet (20.4 meters)
Draft: 30,5 feet (9.3 meters)
Displacement: approx. 9,200 tons full load
Speed: 32 knots
Aircraft: two SH-60 (LAMPS 3) helicopters
Armament: one Mk-45 5"/62 caliber lightweight gun, two Mk-41 VLS for Standard missiles and Tomahawk ASM/LAM, one 20mm Phalanx CIWS, two Mk-32 triple torpedo tubes for Mk-50 and Mk-46 torpedoes, two Mk 38 Mod 2 25mm machine gun systems
Homeport: San Diego, Calif.
Crew: approx. 320


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Crew List:

This section contains the names of sailors who served aboard USS SAMPSON. It is no official listing but contains the names of sailors who submitted their information.


back to top  go to the end of the page



Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

About the Ship's Name:

William Thomas Sampson, born on 9 February 1840 in Palmyra, N.Y., entered the United States Naval Academy on 24 September 1857. After graduating 1st in his class four years later, he served as an instructor at the Academy. In 1864, he became the executive officer of the monitor PATAPSCO of the South Atlantic Blockading Station and engaged in sweeping torpedoes off Charleston. He survived the loss of that ironclad on 15 January 1865, when she struck a torpedo, exploded, and sank with a loss of 75 lives.

Following duty in the steam frigate, COLORADO, on the European Station, another tour as instructor at the Naval Academy, and in the Bureau of Navigation of the Navy Department, he served in the screw sloop, CONGRESS. He then commanded ALERT, practice ship MAYFLOWER, and SWATARA while on duty at the Naval Academy.

During the next years, he was Assistant to the Superintendent of the Naval Observatory, then Officer-in-Charge of the Naval Torpedo Station, Newport, R.I. On 9 September 1886, he became Superintendent of the Naval Academy. He was promoted to Captain on 9 April 1889, reported to the Mare Island Navy Yard to fit out SAN FRANCISCO, and assumed command when that protected cruiser was commissioned on 15 November 1889. He was detached in June 1892 to serve as Inspector of Ordnance in the Washington Navy Yard and was appointed Chief of the Bureau of Ordnance on 28 January 1893. He assumed command of battleship IOWA, on 15 June 1897. On 17 February 1898, he was made President of the Board of Inquiry to investigate the destruction of battleship MAINE. On 26 March 1898, he assumed command of the North Atlantic Station, with the temporary rank of Rear Admiral.

The United States declared war against Spain on 21 April 1898; and, eight days later, Admiral Cervera's fleet sailed from the Cape Verde Islands for an uncertain destination. Admiral Sampson, in flagship NEW YORK, put to sea from Key West in search of the Spanish Fleet and established a close and efficient blockade on that fleet in the harbor of Santiago on 1 June 1898. On the morning of 3 July 1898, Cervera's fleet came out of the harbor and was completely destroyed in a running sea battle lasting five hours. The next day, Rear Admiral Sampson sent his famous message: “The Fleet under my command offers the nation as a Fourth of July present, the whole of Cervera's Fleet!”

He was appointed Cuban Commissioner on 20 August 1898 but resumed command of the North Atlantic Fleet in December. He became Commandant of the Boston Navy Yard in October 1899 and transferred to the Retired List on 9 February 1902. Rear Admiral Sampson died in Washington, D.C., on 6 May 1902 and was buried in Arlington National Cemetery.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page



The photos below were taken by me and show the SAMPSON departing Naval Base San Diego, Calif., on March 10, 2008.



The photo below was taken by Thomas Heinrich and shows the SAMPSON at Naval Base San Diego, Calif., on March 21, 2009.



The photos below were taken by Shiu On Yee and show the SAMPSON anchored at Hong Kong. SAMPSON and other units of the NIMITZ (CVN 68) Strike Group visited Hong Kong from February 17-20, 2010, during their WestPac Cruise. On the second photo, the NIMITZ can be seen in the distance.



The photos below were taken by me and show the SAMPSON arriving at San Diego, Calif., on March 26, 2010, after completing an extended 8-month deployment to the 5th and 7th Fleet areas of operation.



The photos below were taken by me and show the SAMPSON at Naval Base San Diego, Calif., on October 3, 2012. The last photo shows the SAMPSON leaving San Diego Bay for the Pacific early on the next morning.



The photos below were taken by Henry Schnutz and show the SAMPSON during a 3-month Selected Restricted Availability (SRA) at Huntington Ingalls Industries Continental Maritime of San Diego shipyard on August 27, 2013.



The photos below were taken by Lydia Perz and show the SAMPSON at Naval Base San Diego, Calif., on May 3, 2014.



Back to topback to top



Back to Destroyers list. Back to ships list. Back to selection page. Back to 1st page.