Search the Site with 
General Characteristics Crew List Memorabilia Cruise Books About the Ship's Name Image Gallery to end of page

USS Brooke (FFG 1)

- formerly DEG 1 -
- decommissioned -


USS BROOKE was the US Navy's first guided missile frigate. Decommissioned on September 16, 1988, BROOKE was given to Pakistan in February 1989 where the ship was renamed KHAIBAR.

The ex-BROOKE was returned to the US Navy in Singapore on November 14, 1993 . There the ship was sold for scrapping on March 29, 1994.

General Characteristics:Awarded: January 4, 1962
Keel Laid: December 19, 1962
Launched: July 19, 1963
Commissioned: March 12, 1966
Decommissioned: September 16, 1988
Builder: Lockheed Shipbuilding & Construction Co., Seattle, Wash.
Propulsion system: 2 Foster Wheeler 1,200 psi boilers, 1 GE steam turbine, 1 shaft, 35,000 total horsepower
Propellers: one
Length: 414,4 feet (126.3 meters)
Beam: 45 feet (13.5 meters)
Draft: 26 feet (7.9 meters)
Displacement: 3,425 tons
Speed: 27 knots
Aircraft: one SH-2F (LAMPS 1)
Armament: one Mk 22 Mod. 0 guided missile launcher for 16 Standard SM-1 MR, one Mk 30 5-inch/12.7cm gun, MK 32 ASW torpedo tubes (two triple mounts), one Mk 16 ASROC missile launcher
Crew: 17 Officers, 219 Enlisted


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page



Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Crew List:

This section contains the names of sailors who served aboard USS BROOKE. It is no official listing but contains the names of sailors who submitted their information.


back to top  go to the end of the page



Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

USS BROOKE Cruise Books:


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

About the Ship's Name:

John Mercer Brooke was born at Tampa Bay, Florida, on 18 December 1826, the son of an Army officer. He became a US Navy Midshipman in 1841, graduated from the US Naval Academy in 1847 and achieved the rank of Lieutenant in 1855. His Navy career was marked by sea duty and scientific assignments. While stationed at the Naval Observatory in Washington, D.C., during the early 1850s, he developed a device for accurately mapping the deep sea floor. He also took part in surveying and exploring expeditions in the Pacific during the middle and later parts of the decade and helped instruct officers of the fledgling Japanese Navy.

As the secession crisis deepened, Brooke resigned his commission in April 1861 and "went south", joining the Confederate Navy soon after as a Lieutenant. He was deeply involved in the conversion of the burned steam frigate MERRIMACK into the ironclad CSS VIRGINIA and in the design and production of heavy rifled guns for the Southern war effort. Promoted to Commander in September 1862, he became Chief of the Confederate Navy's Bureau of Ordnance and Hydrography in March 1863 and served in that post until the Civil War ended more than two years later.

After the war, Brooke became a professor at the Virginia Military Institute, at Lexington, Va., while continuing his technological pursuits. After a long career of teaching, he retired in 1899 and made his home in Lexington until his death on 14 December 1906.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page



Back to topback to top



Back to Frigates list. Back to ships list. Back to selection page. Back to 1st page.