Search the Site with 
General Characteristics Crew List Memorabilia About the Ship's Name Image Gallery to end of page

USS Ramsey (FFG 2)

- formerly DEG 2 -
- decommissioned -
- sunk as a target -


USS RAMSEY was the second BROOKE - class guided missile frigate and the first ship in the Navy to be named after Admiral Ramsey. Decommissioned on September 1, 1988, and stricken from the Navy list on January 25, 1992, RAMSEY was later sunk as a target during RIMPAC 2000 on June 15, 2000. The exact location of the SINKEX was 023 53' 06.0" North, 159 35' 05.0" West.

General Characteristics:Awarded: January 4, 1962
Keel Laid: February 4, 1963
Launched: October 15, 1963
Commissioned: June 3, 1967
Decommissioned: September 1, 1988
Builder: Lockheed Shipbuilding & Construction Co., Seattle, Wash.
Propulsion system: 2 Foster Wheeler 1,200 psi boilers, 1 GE steam turbine, 1 shaft, 35,000 total horsepower
Propellers: one
Length: 414,4 feet (126.3 meters)
Beam: 45 feet (13.5 meters)
Draft: 26 feet (7.9 meters)
Displacement: 3,425 tons
Speed: 27 knots
Aircraft: one SH-2F (LAMPS 1)
Armament: one Mk 22 Mod. 0 guided missile launcher for 16 Standard SM-1 MR, one Mk 30 5-inch/12.7cm gun, MK 32 ASW torpedo tubes (two triple mounts), one Mk 16 ASROC missile launcher
Crew: 17 Officers, 219 Enlisted


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Crew List:

This section contains the names of sailors who served aboard USS RAMSEY. It is no official listing but contains the names of sailors who submitted their information.


back to top  go to the end of the page



Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

About the Ship's Name:

DeWitt Clinton Ramsey was born on 2 October 1888 at Whipple Barracks, Ariz. Graduated from the Naval Academy, he was commissioned Ensign in June 1912. In 1917 he qualified as a naval aviator. During World War I, he was Inspection Officer for United States Naval Air Stations in France, and a member of the Inter-Allied Armistice Commission.

During the interwar period, Ramsey served as a naval aviator on various naval staffs and ships. Reporting on board SARATOGA (CV 3) in 1938, he was her executive officer into 1939. Later that year, he headed the Plans Division of the Bureau of Aeronautics in the Navy Department. In 1941 he became Assistant Chief of the Bureau of Aeronautics.

During World War II, he commanded SARATOGA (CV 3) in the Battle of the Coral Sea on 7 and 8 May 1942, in the Battle of Midway 4 to 6 June, and during the landings against Guadalcanal, Solomons, in August. For his skillful use of airpower against Japanese naval forces in the Solomons, he won the Navy Cross. In SARATOGA, he next commanded a task force that included a British carrier, VICTORIOUS.

Ramsey received the Distinguished Service Medal as Chief of the Bureau of Aeronautics from 6 August 1943 to 1 June 1945, and a Gold Star as Vice Chief of Naval Operations from 15 January 1946 to 3 January 1948. After commanding the Pacific Fleet, he served as Commissioner of U.S. Trust Territory in the Pacific, until retiring 1 May 1949. Admiral Ramsey died 7 September 1961 in Philadelphia.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page



Back to topback to top



Back to Frigates list. Back to ships list. Back to selection page. Back to 1st page.