Search the Site with 
General Characteristics Crew List Memorabilia Accidents aboard the Ship About the Ship's Name History Image Gallery to end of page

USS Bainbridge (CGN 25)

- formerly DLGN 25 -
- decommissioned -


USS BAINBRIDGE, the world's first nuclear frigate and the fourth ship in the Navy to bear the name, was powered by two pressurized water reactors, and carried two twin Terrier missile launchers, two twin 3" .50 caliber radar controlled gun mounts, two torpedo mounts, an ASROC launcher, and was equipped with state of the art electronics and communications suites. In April 1964, during her second Mediterranean deployment, she joined USS LONG BEACH (CGN 9) for the first time and later in May, along with USS ENTERPRISE (CVN 65), formed the world's first nuclear powered task group, Task Group 60.1. She entered dry dock at Mare Island Shipyard in August 1967 for her first refueling. In 1974 she began a 27 month shipyard modernization and overhaul in Bremerton, Wash. While in the shipyard, her 3" .50 caliber guns were removed and replaced with 20mm cannons, she received the AN/SPS-48 radar, and the Naval Tactical Data System was installed. Additionally, the aft superstructure was constructed and an additional level was added on the forward superstructure to support the SLQ-32. On June 30, 1975, BAINBRIDGE was redesignated a cruiser during the Navy's reorganization of ship designations; DLGN 25 became CGN 25. After deactivation, BAINBRIDGE was towed to Norfolk Naval Shipyard for defueling and preparation for the final movement of the hull to Bremerton, Washington.

General Characteristics:Awarded: September 1, 1958
Keel laid: May 15, 1959
Launched: April 15, 1961
Commissioned: October 6, 1962
Decommissioned: September 13, 1996
Builder: Bethlehem Steel, Quincy, Mass.
Propulsion system: two D2G General Electric nuclear reactors
Length: 565 feet (172.2 meters)
Beam: 58 feet (17.7 meters)
Draft: 26 feet (7.9 meters)
Displacement: approx. 9,250 tons full load
Speed: 30+ knots
Aircraft: none, only VERTREP capable
Armament: two Mk-10 missile launchers for Standard missiles (MR), two Mk-141 Harpoon missile launchers, two armored box launchers for Tomahawk ASM/LAM, Mk-46 torpedoes from two triple mounts, two 20mm Phalanx CIWS, one Mk-16 ASROC missile launcher
Crew: 42 Officers, 516 Enlisted


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Crew List:

This section contains the names of sailors who served aboard USS BAINBRIDGE. It is no official listing but contains the names of sailors who submitted their information.


back to top  go to the end of the page



Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Accidents aboard USS BAINBRIDGE:

DateWhereEvents
June 28, 1989off Den Helder, NetherlandsUSS BAINBRIDGE runs aground off the Dutch coast after calling at the port of Den Helder.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

USS BAINBRIDGE History:

DateEvent
May 15, 1959Keel was laid
April 15, 1961BAINBRIDGE was launched
October 6, 1962Commissioning
February 5, 1963Maiden deployment to the Mediterranean
1964Second deployment to the Mediterranean, assigned to Task Group 60.1, the first nuclear Task Group ever.
July 27, 1964Change of Command: Capt. Hal C. Castle relieves Capt. Ray Peet as CO
August 1, 1964BAINBRIDGE as well as USS LONG BEACH (CGN 9) and USS ENTERPRISE (CVN 65) leave the Mediterranean through the Straits of Gibraltar and start Operation Sea Orbit (Around-the-world-Cruise).
September 30, 1964BAINBRIDGE returns to Charleston, SC
October 25, 1965BAINBRIDGE leaves Charleston on her first Vietnam Cruise.
June 21, 1966Returns to its new homeport of Long Beach, Ca.
December 1966Leaves on her next WestPac Cruise
December 12, 1966Change of Command: Capt. James H. Doyle relieves Capt. Hal C. Castle as CO
Oct. 2, 1967 - May 10, 1968Dry-docked at Naval Shipyard Mare Island, Vallejo, Ca., for refueling.
Jan. 6, 1969 - July 2, 1969Third Vietnam War Cruise. Escort operations for the carriers KITTY HAWK, BON HOMME RICHARD, and TICONDEROGA
April 8, 1970 - Nov. 10, 1970Fourth WestPac deployment
August 31, 1970Change of Command: Capt. William R. Sheridan relieves Capt. James H. Doyle as CO
May 26, 1971 - Nov. 23, 1971Fifth WestPac Cruise. Escort operations for the carriers ORISKANY, MIDWAY, and ENTERPRISE in the Tonking Gulf
Sept. 12, 1972 - April 4, 1973Sixth WestPac deployment
Nov. 18, 1973 - March 31, 1974Seventh WestPac Cruise
February 8, 1974Change of Command: Capt. B. B. Newell relieves Capt. William R. Sheridan as CO
June 30, 1974 - Sept. 24, 1976$103 million complex overhaul and refueling at Puget Sound Naval Shipyard, Wash.
March 16, 1977Change of Command: Capt. T. A. Almstedt relieves Capt. B. B. Newell as CO
April 14, 1977Arrives at its new homeport of San Diego, Ca.
Jan. 10, 1978 - Aug. 9, 1978Eighth WestPac Cruise
1978 / 1979Post-overhaul shipyard period at Puget bSound Naval Shipyard, Wash.
Aug. 8, 1979 - March 7, 1980Ninth WestPac deployment
May 20, 1980Change of Command: Capt. John F. Shaw relieves Capt. T. A. Almstedt as CO
Feb. 27, 1981 - Sept. 21, 1981Tenth WestPac Cruise, BAINBRIDGE rescues more than 50 "Boat People"
Sept. 1, 1982 - April 29, 1983Eleventh WestPac Cruise as part of the ENTERPRISE Battle Group. BAINBRIDGE rescues 51 "Boat People" and is involved in the rescue of 318 workers of a capsized oil platform off India.
June 24, 1983Change of Command: Capt. J. P. Reason relieves Capt. John F. Shaw as CO
Oct. 23, 1983 - April 1985Complex overhaul and refueling at Puget Sound Naval Shipyard in Bremerton, Wash. Installation of SPS-49, two Phalanx CIWS, two SLQ-32 and TACAN URN-25.
July 1985Shifted homeport to Norfolk, Va.

Back to topback to top  go to endgo to the end of the page



Back to topback to top



Back to Cruisers list. Back to ships list. Back to selection page. Back to 1st page.