Search the Site with 
General Characteristics Crew List Memorabilia Accidents aboard the Ship About the Ship's Coat of Arms About the Ship's Namesake USS Fanning's COs History Image Gallery to end of page

USS Fanning (FF 1076)

- formerly DE 1076 -
- decommissioned -


USS FANNING was the 25th KNOX - class frigate and the third ship in the Navy to bear the name. Decommissioned on July 31, 1993, the ship was subsequently leased to Turkey where it was recommissioned as ADATEPE. Stricken from the Navy list on January 11, 1995, the ship was finally purchased by Turkey on May 18, 1999.

General Characteristics:Awarded: July 22, 1964
Keel laid: December 7, 1968
Launched: January 24, 1970
Commissioned: July 23, 1971
Decommissioned: July 31, 1993
Builder: Todd Pacific Shipyards, San Pedro, Calif.
Propulsion system: 2 - 1200 psi boilers; 1 geared turbine, 1 shaft; 35,000 shaft horsepower
Length: 438 feet (133.5 meters)
Beam: 47 feet (14.4 meters)
Draft: 25 feet (7.6 meters)
Displacement: approx. 4,200 tons full load
Speed: 27 knots
Armament: one Mk-16 missile launcher for ASROC and Harpoon missiles, one Mk-42 5-inch/54 caliber gun, Mk-46 torpedoes from single tube launchers, one 20mm Phalanx CIWS
Aircraft: one SH-2F (LAMPS I) helicopter
Crew: 18 officers, 267 enlisted


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Crew List:

This section contains the names of sailors who served aboard USS FANNING. It is no official listing but contains the names of sailors who submitted their information.


back to top  go to the end of the page



Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Accidents aboard USS FANNING:

DateWhereEvents
February 8, 197715 miles off San Francisco, Calif.A minor boiler explosion occurs aboard the USS FANNING, injuring three.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

About the Ship's Coat of Arms:

The central figure of the insignia is the shield from the Fanning Family Coat of Arms, chosen to honor Lieutenant Nathaniel Fanning, USN. Permission to use the Fanning Coat of Arms was generously granted by Mrs. Robert H. Lathrop formerly of Old Lyme, Connecticut, the great-great-great granddaughter of Lieutenant Fanning and sponsor of FF 1076.

The five-point star above the shield is used in heraldry to denote the third in a family line, and signifies the USS FANNING (FF 1076) is the third ship to bear the name.

The anchors and chains symbolize the Naval Service and serve to permanently link the ship's name with her service.

The word "INDOMITABLE" was chosen because it is considered to be the one word which best describes the distinguished careers and fundamental attributes of Nathaniel Fanning and the two previous ships that so proudly carried his name.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

About the Ship's Namesake:

LT Nathaniel Fanning, the ship's namesake, started his career on the oceans as a privateer conducting commerce-raiding cruises against the British before the Revolutionary War. He quickly worked his way up to prizemaster and was shortly thereafter taken prisoner by the British during an unsuccessful raid. After spending over a year in prison, he was released and travelled to the French Port of L' Orient. There he served under John Paul Jones as a midshipman aboard the BON HOMME RICHARD. During the battle between the RICHARD and H.M.S. SERAPIS at the Flamborough Head in September of 1779, Fanning was appointed captain of the main top. After the battle, Jones cited Fanning as "one cause among the prominent in obtaining victory" Fanning went on to command the French privateer COUNT DE GUICHEN and the French brig RANGER. He was instrumental in the U S. Navy's dominance over the Atlantic.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

USS FANNING's Commanding Officers:


PeriodName
July 23, 1971 - November 22, 1972Commander P. Treagy, Jr., USN
November 22, 1972 - October 20, 1974Lieutenant Commander B. J. Byrne, USN
October 20, 1974 - July 13, 1976Commander M. A. Stowell, USN
July 13, 1976 - July 29, 1978Commander M. W. Weinandt, USN
July 29, 1978 - July 18, 1980Commander T. O. Gabriel, USN
July 18, 1980 - August 19, 1982Commander G. H. Dalton, USN
August 19, 1982 - November 23, 1984Commander H. M. Dyck, USN
November 23, 1984 - February 1987Commander C. E. Aaker, USN
February 1987 - May 19, 1989Commander H. F. Watts, Jr., USN
May 19, 1989 - May 17, 1991Commander E. H. Bouton, Jr., USN
May 17, 1991 - July 31, 1993Captain F. D. Gorris, USN


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Ship's History:

USS FANNING, the third ship to bear the name, had its keel laid on 7 December 1969 at Todd Shipyard in San Pedro, California. The ship was launched on 24 January 1971 and commissioned on 23 July 1971.

Following post delivery availabilities and shakedown training, FANNING deployed for the first time on 6 December 1972, conducting naval gunfire support and carrier escort operations in the Gulf of Tonkin. FANNING returned to home port on 23 June 1973.

Following the installation of equipment to support embarkation of an SH-2F LAMPS MKI helicopter detachment, deployed a second time on 2 September 1974. FANNING deployed with USS TURNER JOY (DD 951) as part of Surface Combatant Force, U.S. Seventh Fleet. FANNING also conducted escort operations for USS MIDWAY (CV 41) deployed to the Indian ocean. During the deployment FANNING hosted the Honorable J William Middendorf, then Secretary of the Navy.

FANNING participated in Bicentennial celebrations in 1976 in San Francisco and Port San Luis. FANNING participated in the evaluation of the MK 15 Vulcan Phalanx Closs In Weapons System in November of that year. The ship completed the year preparing for its first regular overhaul to be conducted in San Francisco the following year.

FANNING departed on her fourth deployment on 8 September 1979 as part of a surface combatant task group. The ship participated in contingency operations in the East Asia Sea following the assassination of the South Korean President. The FANNING was also among the first U.S. forces to report on station in the North Arabian Sea following the takeover of the U.S. embassy in Tehran, Iran. FANNING returned to San Diego on 29 March 1980.

During the deployment of 1981, FANNING rescued nearly 100 Vietnaxnese refugees on three separate occasions. The ship was also awarded a Meritorious Unit Citation for its achievements during the deployment.

FANNING's deployment in 1982 commenced on 30 October, again, as part of a surface combatant task force. During the deployment the ship participated in several significant bilateral military exercises including Team Spirit. FANNING returned to San Diego on 14 May 1983 and prepared for its second regular overhaul on 20 July. The overhaul was conducted in San Diego.

FANNING completed a Western Pacific deployment in 1985 and became part of the standing surface ASW force, commanded by COMDESRON 31, in 1986. The ship participated in several significant ASW operations during this period. FANNING made Western Pacific and Arabian Gulf deployments in 1988 and 1990.

The final deployment was completed in January, 1993. FANNING, for a third time, deployed to the Arabian Gulf, this time in support of Operation Southern Watch. FANNING participated in several significant military exercises, with five navies, including the Russians. The ship also served as escort for USS TOPEKA (SSN 754), the first US nuclear powered submarine to enter the Persian Gulf. FANNING also pioneered replenishment at sea procedures much as its first namesake did. In December, 1992 FANNING conducted the first refueling at sea from a submarine tender, USS DIXON (AS 37).

During its 22 year life FANNING has served the nation honorably and with pride. The ship has been awarded the Joint Meritorious Unit Commendation, the Meritorious Unit Commendation, the Navy Battle "E", the Navy Expeditionary Medal with bronze service star, the National Defense Service Medal with bronze service metal, the Armed Forces Expeditionary Medal with bronze service star, the Vietnam Service Medal, the Southwest Asia Service Medal with bronze service star, the Humanitarian Service Medal, the Sea Service Deployment Ribbon with silver service star, the Republic of Vietnam Campaign Medal and the U.S. Coast Guard Blue Pennant.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page



Back to topback to top



Back to Frigates List. Back to Ships List. Back to selection page. Back to 1st page.