Search the Site with 
General Characteristics Crew List Memorabilia About the Ship's Coat of Arms Accidents aboard the Ship History COs of USS Shoup About the Ship's Name Image Gallery to end of page

USS Shoup (DDG 86)

USS SHOUP is the 8th OSCAR AUSTIN-class Guided Missile Destroyer - a sub-class of the ARLEIGH BURKE-class. USS SHOUP is the first ship in the Navy named after General David Monroe Shoup, USMC.

General Characteristics:Awarded: December 13, 1996
Keel laid: December 13, 1999
Launched: November 22, 2000
Commissioned: June 22, 2002
Builder: Bath Iron Works, Bath, Maine
Propulsion system: four General Electric LM 2500 gas turbine engines
Propellers: two
Length: 508,5 feet (155 meters)
Beam: 67 feet (20.4 meters)
Draft: 30,5 feet (9.3 meters)
Displacement: approx. 9,200 tons full load
Speed: 32 knots
Aircraft: two SH-60 (LAMPS 3) helicopters
Armament: one Mk-45 5"/62 caliber lightweight gun, two Mk-41 VLS for Standard missiles and Tomahawk ASM/LAM, one 20mm Phalanx CIWS, two Mk-32 triple torpedo tubes for Mk-50 and Mk-46 torpedoes, two Mk 38 Mod 2 25mm machine gun systems
Homeport: Everett, WA
Crew: approx. 320


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Crew List:

This section contains the names of sailors who served aboard USS SHOUP. It is no official listing but contains the names of sailors who submitted their information.


back to top  go to the end of the page



Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

About the Ship's Coat of Arms:

( Click on the Coat of Arms for a larger version )

The Shield:

The shield is Azure (Dark blue), showing an anchor Argent combined with a trident head Or, debruised by a chevron rompu reversed Gules fimbriated of the third, charged with four artillery shells of the like and surmounted by a mullet reversed of the last bearing a lion passant guardant Gules. Dark blue and gold are the colors traditionally used by the Navy and represent the sea and excellence. The combined anchor and trident, symbols of sea prowess exemplify and are symbolic of hope and steadfastness to our past naval history and its evolvement into a more modern warfare platform indicative of DDG 86ís Aegis and Vertical Launch Systems. Each tine of the trident depicts separate warfare areas: air, surface and sub-surface in addition to the shaft, signifies the emerging Land Attack capability in shaping the deep battle. The red lion embodies courage and strength, and symbolizes the British Distinguished Service Order awarded to Colonel Shoup for service during the battle at Betio. The gold reversed star recalls the Medal of Honor awarded to Colonel Shoup for his daring actions while commander of the Second Marine, 2nd Marine Division at Betio and a bitterly contested island of Tarawa Atoll.

The Crest:

From a wreath Argent and Azure (Dark blue), a wreath of laurel Or surmounted by a stylized Marine Corp emblem Argent and Or. The laurel represents achievement and honor. The Marine Corp emblem highlights leadership and guidance reflecting the Commandant of the Marine Corps.

The Motto:

A scroll Or doubled and inscribed: "VICTORIA PER PERSERVERANTIAM VENIT" Gules. The English translation is "Through Perseverance Comes Victory"


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

Accidents aboard USS SHOUP:

DateWhereEvents
August 1, 201056 nautical miles northwest of Point Loma, CalifUSS SHOUP collides with a 21-foot passenger boat while training with the ABRAHAM LINCOLN (CVN 72) strike group. The collision happened at night when the small boat was heading for Oceanside, Calif. Both vessels suffered only minor damage.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

History of USS SHOUP:

SHOUP is the 36th ARLEIGH BURKE-class destroyer and the 16th ship of this DDG 51 Aegis destroyer program to be built by Northrop Grumman Ship Systems.

Construction of DDG 86 began at Northrop Grumman Ship Systems' Ingalls Operations on November 10, 1998. The ship's keel was laid on December 13, 1999, and she was launched on November 22, 2000. DDG 86 sailed into the Gulf of Mexico for her first sea trials on December 11, 2001. The ship was delivered to the Navy by Northrop Grumman on February 18, 2002, and departed Pascagoula on April 22, 2002. USS SHOUP was commissioned on June 22, 2002, at Port Terminal 37 in Seattle.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

USS SHOUP's Commanding Officers:


PeriodName
June 22, 2002 - August 2003Commander Evon Bernard Carter, USN
August 2003 - January 2005Commander Alexander T. Casimes, USN
January 2005 - July 2006Commander Christopher H. Halton, USN
July 2006 - April 2008Commander Mark A. Johnson, USN
April 2008 - December 2009Commander Michael J. Lehman, USN
December 2009 - presentCommander Michael J. Nadeau, USN


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page

About the Shipís Name, about General David Monroe Shoup, USMC:

General David Monroe Shoup served as the twenty-second Commandant of the Marine Corps from January 1, 1960 until his retirement from active service, December 31, 1963.

The General was born December 30, 1904, at Battle Ground, Indiana. A 1926 graduate of DePauw University, Greencastle, Indiana, he was a member of the Reserve Officers' Training Corps at the University. He served for a month as a Second Lieutenant in the Army Infantry Reserve before he was commissioned a Marine Second Lieutenant on July 20, 1926. Ordered to Marine Officers' Basic School at the Philadelphia Navy Yard, Lieutenant Shoup's instruction was interrupted twice by temporary duty elsewhere in the United States and by expeditionary duty with the Sixth Marines in Tientsin, China.

After serving in China during most of 1927, he completed Basic School in 1928. He then served at Quantico, Virginia; Pensacola, Florida; and San Diego, California. From June 1929 to September 1931, Lieutenant Shoup was assigned to the Marine detachment aboard the USS MARYLAND.

By coincidence, the USS MARYLAND was the flagship for the assault on Tarawa 12 years later - providing emergency Naval gunfire support with her 16-inch guns early on D-Day. On his return from sea duty, he served as a company officer at the Marine Corps Base (later Marine Corps Recruit Depot), San Diego, until May 1932 when he was ordered to the Puget Sound Navy Yard, Bremerton, Washington. He was promoted to First Lieutenant in June 1932.

Lieutenant Shoup served on temporary duty with the Civilian Conservation Corps in Idaho and New Jersey form June 1933 to May 1934.

Following duty in Seattle, Washington, he was again ordered to China in November 1934, serving briefly with the Fourth Marines in Shanghai, and, subsequently, at the American Legation in Peiping. He returned to the United States, via Japan, early in June 1936 and was again stationed at the Puget Sound Navy Yard. He was promoted to Captain in October 1936. Captain Shoup entered the Junior Course, Marine Corps Schools, Quantico, in July 1937.

Upon completing the course in May 1938, he served as an instructor for two years. In June 1940, he joined the Sixth Marines in San Diego. He was promoted to Major in April 1941.

One month later, Major Shoup was ordered to Iceland with the Sixth Marines and, after serving as Regimental Operations Officer, became Operations Officer of the 1st Marine Brigade in Iceland in October 1941. For his service in Iceland during the first three months after the United States entered World War II, he was awarded the Letter of Commendation with Commendation Ribbon. He assumed command of the 2d Battalion, Sixth Marines, in February 1942.

Upon returning to the United States in March, the 1st Marine Brigade was disbanded and Major Shoup returned with this battalion to San Diego.

In July 1942, he became Assistant Operations and Training Officer of the 2nd Marine Division. He was promoted to Lieutenant Colonel in August 1942. As a Colonel, Shoup earned the nation's highest award, the Medal of Honor, while commanding the Second Marines, 2nd Marine Division, at Betio, a bitterly contested island of Tarawa Atoll. The British Distinguished Service Order was also awarded to him for this action. The following citation accompanied his award of the Medal of Honor:

"For conspicuous gallantry and intrepidity at the risk of his own life above and beyond the call of duty as commanding officer of all Marine Corps troops in action against enemy Japanese forces on Betio Island, Tarawa Atoll, Gilbert Islands, from November 20 to 22, 1943."

Although severely shocked by an exploding shell soon after landing at the pier, and suffering from a serious painful leg wound which had become infected, Colonel Shoup fearlessly exposed himself to the terrific relentless artillery, and rallying his hesitant troops by his own inspiring heroism, gallantly led them across the fringing reefs to charge the heavily fortified island and reinforced our hard-pressed thinly-held lines.

Upon arrival at the shore, he assumed command of all landed troops and, working without rest under constant withering enemy fire during the next two days conducted smashing attacks against unbelievably strong and fanatically defended Japanese positions despite innumerable obstacles and heavy casualties.

Colonel Shoupís battle report from Tarawa stated simply: "Casualties many; Percentage of dead not known; Combat efficiency; we are winning." (Colonel David M. Shoup, USMC, Tarawa, 21 November 1943.)

By his brilliant leadership, daring tactics, and selfless devotion to duty, Colonel Shoup was largely responsible for the final, decisive defeat of the enemy and his indomitable fighting spirit reflects great credit upon the United States Naval Service.

General Shoup was the 25th Marine to receive the Medal of Honor in World War II. The late James V. Forrestal, then Secretary of the Navy, presented it to him on January 22, 1945.

Sailing from San Diego aboard the USS MATSONIA in September 1942, Lieutenant Colonel Shoup arrived later that month at Wellington, New Zealand. From then until November 1943, he served as G-3, Operations and Training Officer of the 2nd Marine Division during its training period in New Zealand. His service in this capacity during the planning of the assault on Tarawa earned him his first Legion of Merit with Combat "V".

During this period he briefly served as an observer with the 1st Marine Division on Guadalcanal in October 1942 and with the 43d Army Division on Rendova, New Georgia, in the summer of 1943, earning a Purple Heart in the latter operation.

Promoted to Colonel November 9, 1943, Colonel Shoup was placed in command of the Second Marines (Reinforced), the spearhead of the assault on Tarawa. During this action he earned the Medal of Honor as well as a second Purple Heart.

In December 1943, he became Chief of Staff of the 2nd Marine Division. For outstanding service in this capacity from June to August 1944, during the battles for Saipan and Tinian, he was again awarded the Legion of Merit with Combat "V". He returned to the United States in October 1944.

Upon his return to the United States, Colonel Shoup served as Logistics Officer, Division of Plans and Policies, Headquarters Marine Corps. He was again ordered overseas in June 1947. Two months later he became Commanding Officer, Service Command, Fleet Marine Force, Pacific.

In June 1949, he joined the 1st Marine Division at Camp Pendleton as Division Chief of Staff. A year later, Colonel Shoup was transferred to Quantico where he served as Commanding Officer of the Basic School from July 1950 until April 1952. He was then assigned to the Office of the Fiscal Director, Headquarters Marine Corps, and served as Assistant Fiscal Director. He was promoted Brigadier General in April 1953.

In July 1953, General Shoup was named Fiscal Director of the Marine Corps. While serving in this capacity, he was promoted to Major General in September 1955.

Subsequently, in May 1956, he began a brief assignment as Inspector General for Recruit Training. Following this assignment, he served as Inspector General of the Marine Corps from September 1956 until May 1957. He returned to Camp Pendleton in June 1957 to become Commanding General of the 1st Marine Division. General Shoup joined the 3d Marine Division on Okinawa in March 1958 as Commanding General.

Following his return to the United States, he served as Commanding General of the Marine Corps Recruit Depot, Parris Island, from May to October 1959. On November 2, 1959, he was promoted to Lieutenant General and assigned duties as Chief of Staff, Headquarters Marine Corps. General Shoup was nominated by President Dwight D. Eisenhower on August 12, 1959 to be the 22nd Commandant of the Marine Corps, and the Senate confirmed his nomination for a four-year term.

Upon assuming his post as Commandant of the Marine Corps on January 1, 1960, he was promoted to four-star rank.

On January 21, 1964, shortly after his retirement, General Shoup was awarded the Distinguished Service Medal by President Lyndon B. Johnson for exceptionally meritorious service as Commandant of the Marine Corps. The complete list of the General's medals and decorations includes: the Medal of Honor, the Distinguished Service Medal, the Legion of Merit with Combat "V" and Gold Star in lieu of a second award, the Letter of Commendation with Commendation Ribbon, the Purple Heart with Gold Star in lieu of a second award, the Presidential Unit Citation, the Yangtze Service Medal, the Expeditionary Medal, the American Defense Service Medal with Base clasp, the European-African-Middle Eastern Campaign Medal, the Asiatic-Pacific Campaign Medal with four bronze stars, the American Campaign Medal, the World War II Victory Medal, the National Defense Service Medal, and the British Distinguished Service Order.

General David Monroe Shoup died 13 January 1983, and was buried in Section 7-A of Arlington National Cemetery.


Back to topback to top  go to endgo to the end of the page


The photos below were taken by Ian Johnson and show the SHOUP arriving at Fremantle, Australia, on February 15, 2011 (the first two photos), and departing Fremantle again on February 18, 2011.



The photos below were taken by me and show the SHOUP undergoing some maintenance away from her homeport at Naval Base San Diego, Calif., on May 10, 2012.




Back to topback to top



Back to Destroyers list. Back to ships list. Back to selection page. Back to 1st page.